Zaznacz stronę
Nieodpłatne konsultacje u specjalistów
 
Zbliża się czas wakacji a wraz z nim większa ilość zagrożeń dla naszych dzieci. 

Jeżeli zaobserwują Państwo jakiekolwiek niepokojące symptomy u swoich dzieci w tym okresie można skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.  

 

Pamiętaj, że dla nas, dorosłych, wojna ma wiele okrutnych skojarzeń. Nie serwuj tego dziecku.

WIDZĘ ROZUMIEM DZIAŁAM

Pierwsza pomoc podczas kryzysu samobójczego
 
W związku z nadchodzącym Światowym Dniem Depresji, który przypada na dzień 23 lutego 2022, garść informacji na temat jej najpoważniejszych skutków. 
 
Samobójstwo, próby samobójcze i samookaleczania nie są łatwym tematem. Trudno jest o nich myśleć, mówić czy pisać. Budzą zmieszanie emocjonalne, lęk i poczucie bezradności. Warto jednak wiedzieć, że podjęcie rozmowy na ten temat może uratować komuś życie. Samobójstwo porównywane jest do kamienia rzuconego do wody, który pozostawia po sobie kręgi. Mówiąc o samobójstwie czy próbach samobójczych, myślimy przede wszystkim o osobie, która targnęła się na własne życie. Warto jednak pamiętać, że kręgi dotykają także rodziców, najbliższą rodzinę, szkołę, pracę, znajomych, przyjaciół, a w końcu także środowisko….Z powodu śmierci samobójczej na świecie codziennie umiera około 2100 osób, a próbuje odebrać sobie życie piętnaście razy więcej (WHO 2019). Możemy szacować, że co czterdzieści sekund ktoś popełnia samobójstwo, a co trzy próbuje je popełnić. Polska jest jednym z dwudziestu pięciu krajów o największej liczbie samobójstw (WHO 2019)… Obecnie w Polsce samobójstwa są drugą, tuż po wypadkach komunikacyjnych, przyczyną zgonów dzieci i młodzieży w grupie wiekowej 15–19 lat (Beop-Rae i in. 2018)…
GDZIE ZNAJDĘ POMOC?
 • Projekt „Kręgi na Wodzie. Widzę-Rozumiem-Działam”, kontakt do koordynatorek Anna Andrzejewska-Cioch tel. 789 294 073 oraz Barbara Szymoniak-Wawrzyk tel. 789 294 093
 • Grupy wsparcia – Dedykowana rodzinom przeżywającym śmierć samobójczą osób bliskich – spotkania odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00. I dedykowana bliskim osób, które podjęły próbę samobójczą – w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00. Oba spotkania odbywają się w Centrum Aktywności Rodziny przy ul. Świętojańskiej 1.
 • Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Biskupa Dominika 25, 81-402 Gdynia tel. 58 622 22 22
 • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Grabowo 2, 81-256 Gdynia, tel. 58 782 01 24
 • Ogólnopolski Telefon Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, tel. 116 111 www.116111.pl
 • Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny, ul. Świętojańska 1, 81-334 Gdynia, tel. 620 00 64
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, www.brpd.gov.pl tel. 800 12 12 12. Telefon jest anonimowy i bezpłatny. Psycholodzy i prawnicy z Telefonu Zaufania udzielają pomocy dzieciom i młodzieży. Pod numer mogą również dzwonić osoby dorosłe.
 • Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego https://liniawsparcia.pl tel. 800 70 2222 Linia Wsparcia działa całodobowo i bezpłatnie. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Telefonicznie i mailowo pomagają również specjaliści: psychiatrzy, prawnicy i pracownicy socjalni
 • Kryzysowy Telefon Zaufania www.psychologia.edu.pl/116123.html tel. 116 123 Pomoc psychologiczna dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnosprawnych.
 • Linia Wsparcia dla Osób w Żałobie Fundacji NAGLE SAMI www.naglesami.org.pl tel. 800 108 108 Pytania do psychologa: psycholog@naglesami.org.pl Pytania do prawnika: wojciech.glac@naglesami.org.pl
 • www.gdyniawspiera.pl – strona internetowa pomagająca znaleźć kontakt do bezpłatnych placówek wsparcia znajdujących się na terenie Gdyni.
 • www.coucb.pl – gdyńska strona internetowa oferująca wsparcie dzieciom i młodzieży. bezpłatny telefon całodobowy 585 00 88 85 i livechat dla Młodzieży
 • Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01 lub Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 654 40 41 – www.stopdepresji.pl
 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji 22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00)
 • Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00) lub online www.800100100.pl
 • Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji – www.depresja.org
 • Forum Przeciw Depresji / portal społecznościowy www.forumprzeciwdepresji.pl

UZALEŻNIENIE OD MEDIÓW EKRANOWYCH

 
JEŚLI TWOJE DZIECKO:
 • spędza dużo czasu korzystając z mediów ekranowych

 • zaniedbuje swoje obowiązki

 • reaguje emocjonalnie przy próbie wprowadzenia zasad w korzystaniu z urządzeń cyfrowych,

skorzystaj z pomocy specjalisty ds. profilaktyki uzależnień.

UZALEŻNIENIA OD SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH

 

JEŚLI TWOJE DZIECKO:

 • wróciło pod wpływem alkoholu/marihuany/innych substancji psychoaktywnych

 • popala papierosy

 • zaniedbuje swoje obowiązki

 • unika rozmów

 • bywa drażliwe, zamknięte w sobie, ma zmienne nastroje

skorzystaj z pomocy specjalisty ds. profilaktyki uzależnień.

FRED GOES NET

TRWA NABÓR DO GRUPY DLA MŁODZIEŻY EKSPERYMENTUJĄCEJ Z SUBSTANCJAMI PSYCHOAKTYWNYMI
Oferta wsparcia dla dzieci i młodzieży

 

Nabór do grup terapeutycznych dla młodzieży (mieszkańców Gdyni)
 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni ogłasza nabór do grup terapeutycznych dla młodzieży (mieszkańców Gdyni).

Aktualne prowadzony jest nabór dla dwóch grup wiekowych

1)      I grupa 13-16 lat

2)      II grupa 16-20 lat

Udział w grupach terapeutycznych jest bezpłatny,

Celem grupy jest rozwój umiejętności społecznych; poszerzanie umiejętności współpracy w grupie, komunikacji, stawiania granic; budowanie i rozwijanie satysfakcjonujących relacji rówieśniczych; poszerzanie świadomości w obszarze zasobów i ograniczeń w kontakcie z innymi ludźmi, radzenie sobie z emocjami, budowanie poczucia własnej wartości; rozwiązywanie trudności osobistych przy wsparciu ze strony rówieśników i terapeutów.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji, czasu trwania i miejsca spotkań pod numerem telefonu 58 6630335.

 

 

4 PRZYCZYNY DEPRESJI

Jak Odzyskać SIEBIE i Utracone Więzi? – Johann Hari

Broszura „Dzieci w wirtualnej sieci”
 

Z wielu badań wiemy, jak duże spustoszenie w psychice i rozwoju emocjonalnym dzieci powoduje nieograniczony dostęp do Internetu i świata wirtualnego za pośrednictwem smartfonów, tabletów i komputerów, które są tak popularnym prezentem.

Rodzice i krewni są często nieświadomi tych zagrożeń. Urządzenia te, wprowadzone w świat dziecka bez zasad i wsparcia ze strony dorosłych – otwierają dzieciom dostęp do świata pełnego chamstwa, hazardu, gier komputerowych, pornografii, przemocy i kolejnych uzależnień dewastujących nieodwracalnie psychikę i mózg młodego człowieka.

Broszura „Dzieci w wirtualnej sieci”, adresowana do rodziców dzieci w wieku 7-9 lat, ukazuje wspomniane zagrożenia oraz wyposaża rodziców w niezbędną wiedzę i rozwiązania pomocne w wychowaniu oraz uczenia właściwego korzystania z urządzeń elektronicznych.

 

W relacji z nastolatkiem: refleksje z prowadzenia grupy dla rodziców.
 
Dział Profilaktyki OPiTU, Gdynia
 

Jeśli Twoje dziecko ma od 6 do 12 lat i niepokoi Cię, że spędza za dużo czasu korzystając z mediów ekranowych, zaniedbuje swoje obowiązki i reaguje emocjonalnie przy próbie wprowadzenia zasad w korzystaniu z urządzeń cyfrowych – zadzwoń do nas i umów się na konsultacje ze specjalistą.

Ulotka

 

WYCHOWANIE DZIECI – 10 porad psychologa

Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
 

Od 1 kwietnia 2021 ruszyły poradnie środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w szpitalach marszałkowskich, w których od 1 kwietnia psychologowie i psychiatrzy świadczą pomoc dzieciom i młodzieży z różnymi problemami psychicznymi. Chodzi szczególnie o takie, które nasiliły się m.in. w związku z trwającą od ponad roku pandemią i ograniczeniem kontaktów społecznych. Główne założenia opieki środowiskowej to wsparcie w domu pacjenta, współpraca z rodziną i hospitalizacja tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Z pomocy mogą korzystać dzieci poniżej 7. r. ż., dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych do ukończenia 21 lat.

 

FUNDACJA PEGAZ.la

Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 12 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności na bezpłatną ciągłą rehabilitację w naszych placówkach w Gdyni i Gdańsku oraz zajęcia dodatkowe:

 • trening uwagi słuchowej
 • terapia integracji sensorycznej
 • trening Biofeedback
 • terapia polisensoryczna w sali doświadczania świata

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 730-960-690

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Gdyni
ul. Płk. Dąbka, 81-155 Gdynia
tel/fax. 58 625 35 02
e-mail: sekretariat@ppp3.edu.gdynia.pl
http://ppp3.edu.gdynia.pl

Poradnia udziela bezpłatnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom szkół i placówek edukacyjnych
znajdujących się na terenie działania poradni: Babie Doły, Obłuże, Oksywie, Działki Leśne, Kamienna Góra, Gdynia Śródmieście
oraz ich rodzicom i nauczycielom.
Szczegółowe informacje oraz wnioski do pobrania na stronie poradni.

 

 

„Pomóżmy dzieciom, by każde z nich stało się tym, kim stać się może. (J.Korczak)”

Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna nr 3 prowadzi diagnostyczne badania:
* psychologiczne;
* pedagogiczne, w tym specyficznych trudności w nauce matematyki (dyskalkulia)
* logopedyczne;
* lekarskie dla uczniów, którzy w związku z problemami zdrowotnymi mają ograniczone możliwości wyboru zawodu;

Poradnia prowadzi konsultacje dla dzieci, młodzieży i rodziców w sprawie:

 • trudności w nauce;
 • specyficznych trudności w nauce pisania i czytania;
 • trudności wychowawczych;
 • zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD);
 • rodziców dzieci do 3 roku życia z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi;
 • zaburzeń zachowania;
 • osób zagrożonych próbą samobójczą.