Zaznacz stronę

Rok 2021 ogłoszono między innymi rokiem Stanisława Lema.
Z tej okazji prezentujemy kilka ciekawostek o pisarzu

.

12 września 1921 roku we Lwowie, urodził się jeden z najwybitniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jest to również najczęściej tłumaczony polski autor w historii. Jego książki ukazały się w przeszło 40 językach i sprzedały w liczbie ponad 30 milionów egzemplarzy. Jak donosi Wydawnictwo Literackie tylko w ciągu ostatnich 10 lat na polskim rynku rozeszło się milion egzemplarzy dzieł Lema.
                Stanisław Lem miał dar opisywania i prognozowania przyszłości. Wiele zaprezentowanych w jego książkach rozwiązań biologicznych i technologicznych znalazło swoje odzwierciedlenie w świecie realnym. Jednym z najgłośniejszych przykładów jest przewidzenie powstania czytników ebooków, o których wspominał w 1961 roku w „Powrocie z gwiazd”. W „Cybieriadzie” pisał zaś o czymś, co do złudzenia przypomina „Simsy” – alternatywne światy, w których bohaterowie tworzą symulacje życia.
                Choć sam pisarz nigdy nie poleciał w kosmos, to w przestrzeni kosmicznej znalazły się aż dwa obiekty ochrzczone jego nazwiskiem. Jednym z nich jest odkryta 22 września 1979 r. planetoida nr 3836. Drugim jest pierwszy polski satelita naukowy wystrzelony 21 listopada 2013 roku.
                Lem miał słabość do słodyczy i jadał je nawet po tym, gdy dowiedział się, że choruje na cukrzycę. Szczególnie lubił marcepan i chałwę. Zmarł 27 marca 2006r. w Krakowie.

Nasza biblioteka posiada kilka książek tego wybitnego autora fantastyki. Są to:

„Opowieści o pilocie Pirsie”, jedna z najbardziej lubianych książek Lema, to seria przygód sym­patycznego pilota-kosmonauty. Kim jest Pirx? Jest jednym z nas. Nie ma w sobie nic z herosa i zdarza mu się wpadać w panikę. W decydujących momentach jednak dzięki inteligencji, a czasem dzięki łutowi szczęścia, udaje mu się  znaleźć wyjście z opresji.Pirx dojrzewa z każdym kolejnym opowiadaniem. Razem z nim dojrzewają problemy, którym musi stawić czoła. Ale nie tylko to stanowi o wartości tych przygód – w każdym opowiadaniu pilot udowadnia, że człowiek ma szansę w konfrontacji z bezkresnym i zimnym kosmosem. Pilot Pirx pokazuje, że nasze słabości czasem mogą być naszą siłą.

„Cyberiada” to zbiór opowiadań, którego bohaterami są w większości roboty i inteligentne maszyny. Akcja opowiadań rozgrywa się w bliżej nieokreślonych, bajkowych czasach i światach,
w królestwach, w towarzystwie księżniczek, rycerzy i smoków. Dwaj główni bohaterowie to Trurl i Klapaucjusz, genialni inżynierowie, roboty zwane konstruktorami. Są oni zarówno najlepszymi przyjaciółmi, jak i rywalami, gdyż konkurują o miano najlepszego konstruktora, a ich spory przybierają czasem dość brutalne formy. Przemierzają oni wszechświat wzdłuż i wszerz, a napotkanym władcom (bądź innym bohaterom) oferują swoją pomoc konstruktorską. Pomagają potrzebującym, obalają tyranów, a za swe usługi często otrzymują hojne nagrody, których nigdy nie odmawiają. Przeżywają niezliczone przygody oraz wpadają w liczne tarapaty. Czy uda im się znaleźć dobre rozwiązanie, aby z nich wybrnąć? Sprawdźcie sami…

„Pamiętnik znaleziony w wannie” to jedna z najbardziej zagadkowych publikacji Lema.
Jej akcja osadzona jest w roku 3149 nowego kalendarza, gdy odnaleziony zostaje tytułowy pamiętnik. Zasadnicze wydarzenia są opisane właśnie w pamiętniku i dotyczą wydarzeń sprzed 1680 lat. To relacja z pierwszej ręki, dotycząca przeżyć agenta uwięzionego głęboko
w podziemnym kompleksie wojskowym Nowego Pentagonu, gdzieś pod Górami Skalistymi. Bohater w tym nieprzyjaznym świecie, gdzie tylko on wydaje się być normalnym, musi pod zagrożeniem życia kontynuować tajną misję agenta wojskowego, skierowaną przeciwko nieznanym wrogom wewnętrznym. Wszystko zorganizowane w stylu ultratajnych szpiegowskich awantur. Zagrożony postradaniem zmysłów, bohater zaczyna prowadzić tytułowy pamiętnik, w którym zapisuje szczegóły ostatnich kilku dni. Właśnie te zapiski zostaną w przyszłości wydobyte z ruin Nowego Pentagonu w wannie, która była jedynym schronieniem bohatera. Jako nieliczny zachowany papierowy nośnik danych (po katastrofie papyrolizy), dziennik ten jest świadectwem dawnych czasów.

Oprócz książek Stanisława Lema dla miłośników fantastyki mamy również inne ciekawe pozycje, które czekają na Was na półkach biblioteki szkolnej.