Zaznacz stronę

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

PROMOCJA ZDROWIA

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80. XX wieku. W 1991r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała między innymi Polsce realizację projektu „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do europejskiej sieci. Stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Obecnie w Europie ruch ten obejmuje 45 krajów, które zrzeszone są w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Patronuje im Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają: dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzeniu zdrowego środowiska.

 

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

 • nauczyciele
 • uczniowie;
 • rodzice;
 • inni pracownicy szkoły;
 • osoby ze społeczności lokalnej.

 

DEFINICJA:

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Obecna definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia jest następująca:

ZDROWIE TO NIE TYLKO CAŁKOWITY BRAK CHOROBY,CZY KALECTWA, ALE TAKŻE STAN PEŁNEGO FIZYCZNEGO, UMYSŁOWEGO I SPOŁECZNEGO DOBROSTANU (DOBREGO SAMOPOCZUCIA)

 

 

STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

 1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
 2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
 3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
 4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami

 

CELE PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ:

 • poznawanie siebie, śledzenie przebiegu swojego rozwoju, identyfikowanie, rozwiązywanie problemów zdrowotnych,
 • zrozumienie, czym jest zdrowie, od czego zależy i jak należy o nie dbać,
 • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,
 • wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,
 • rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,
 • przygotowanie się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej

 

PODSTAWOWE ZADANIA:

 • propagowanie zdrowego stylu życia;
 • dbałość o środowisko fizyczne szkoły;
 • wychowanie ucznia, który radzi sobie z problemami, nawiązuje pozytywne relacje z otoczeniem, akceptuje samego siebie;
 • uświadamianie uczniom, rodzicom i nauczycielom zagrożeń związanych z zachowaniem ryzykownym;
 • współpraca z instytucjami wspierającymi działalność profilaktyczną (policja, straż miejska,
 • poradnia psychologiczno-pedagogiczna, stacja Sanepid, Sąd rejonowy, przychodnie);
 • wspieranie rodziców w zakresie poszerzania ich wiedzy na temat profilaktyki prozdrowotnej;
 • tworzenie nawyków prozdrowotnych;

 

DOKUMENTY SZPZ

CZĘŚĆ WSTĘPNA PLANOWANIA

PLAN PRACY SZPZ

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROZDROWOTNYCH

 

SKŁAD ZESPOŁU:

 • Anna Jachowska – Dyrektor
 • Katarzyna Pobutkiewicz – Koordynator
  (tel. Kontaktowy: 503-355-393)
 • Alicja Rudomino-Łyżwa
 • Alicja Wajner- Riebandt
 • Katarzyna Sobczak
 • Marzena Brzuziewska
 • Marlena Tomaszewska
 • Agnieszka Migga
 • Anna Czapp
 • Celestyna Uzarewicz
 • Agnieszka Czechowska-Riemer – licencjonowana pielęgniarka

 

AKTUALNOŚCI ze SZPZ

Dzień mandarynki

Dzień mandarynki

Dzień mandarynki Dnia 22.01.2021r. w świetlicy szkolnej odbył się ,,Dzień mandarynki". Tego dnia dzieci wykonywały plakaty, gazetki ścienne oraz konsumowały te zdrowe i pełne witamin owoce. Czytaliśmy ciekawostki o odmianach i zastosowaniu tych...

Warsztaty kulinarne- pierniczki świąteczne.

Warsztaty kulinarne- pierniczki świąteczne.

Grudniowe warsztaty kulinarne -  pierniczki świąteczne:) Dnia 15.12.2020r. dzieci przebywające w świetlicy szkolnej wzięły udział w warsztatach kulinarnych. Wychowawcy wraz z dziećmi zajęli się dekorowaniem pierniczków. Było mnóstwo dobrej zabawy, a piernikowe...

Dzień pomarańczy w świetlicy szkolnej.

Dzień pomarańczy w świetlicy szkolnej.

Dzień pomarańczy w świetlicy szkolnej. Dnia 14.12.2020r. w świetlicy szkolnej odbył się ,,Dzień pomarańczy". Dzieci oprócz kosztowania tych pysznych i słodkich owoców robiły plakaty i gazetki ścienne. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat wartości odżywczych...

Przegląd Taneczny Online

Przegląd Taneczny Online

11 grudnia 2020, piątek nastąpił w naszej szkole historyczny moment! W tym dniu odbyła się pierwsza szkolna impreza w formie online. Oglądaliśmy występy taneczne w ramach Przeglądu Tanecznego na platformie Teams!

Logo Szkoły Promującej Zdrowie

Logo Szkoły Promującej Zdrowie

Wyniki Konkursu na LOGO Szkoły Promującej Zdrowie Konkurs na Logo Szkoły Promującej Zdrowie rozstrzygnięty!:). Nagrody zostaną rozdane po powrocie do szkoły. Gratulujemy!!!Jury w składzie: Dyrektor Szkoły i nauczyciele świetlicy wyłonili laureatów.I miejsce w...

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne z dnia 26.11.2020r. Dnia 26.11.2020r. w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty kulinarne. Dzieci wraz z nauczycielami przygotowały sałatkę owocową. Była pyszna i zdrowa zabawa.

KONKURS : "JAK DBAŁEM I DBAM O ZDROWIE W CZASIE PANDEMII"ROZSTRZYGNIĘCIE                   Dnia 09.10.2020r odbyło się rozstrzygnięcie świetlicowego konkursu plastycznego:"Jak dbałem i dbam o zdrowie w czasie pandemii"Celem konkursu było kształcenie postaw...

DZIEŃ   DYNI Dnia 13.11.2020r w świetlicy szkolnej odbył się DZIEŃ DYNI.Dzieci wzięły udział w zajęciach tematycznych oraz w degustacji potraw z dyni. Uczniowie poznali zdrowotne walory dyni oraz smakołyki, które można z niej wykonać. Najsmaczniejsze okazały się...