Zaznacz stronę

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

PROMOCJA ZDROWIA

Koncepcja szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80. XX wieku. W 1991r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała między innymi Polsce realizację projektu „Szkoła promująca zdrowie”. W 1992 r. utworzona została Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do europejskiej sieci. Stopniowo w całym kraju szerzona była idea szkół promujących zdrowie. Obecnie w Europie ruch ten obejmuje 45 krajów, które zrzeszone są w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Patronuje im Światowa Organizacja Zdrowia, Rada Europy i Komisja Europejska.

Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają: dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzeniu zdrowego środowiska.

 

W tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie współuczestniczą:

 • nauczyciele
 • uczniowie;
 • rodzice;
 • inni pracownicy szkoły;
 • osoby ze społeczności lokalnej.

 

DEFINICJA:

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.

Obecna definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia jest następująca:

ZDROWIE TO NIE TYLKO CAŁKOWITY BRAK CHOROBY,CZY KALECTWA, ALE TAKŻE STAN PEŁNEGO FIZYCZNEGO, UMYSŁOWEGO I SPOŁECZNEGO DOBROSTANU (DOBREGO SAMOPOCZUCIA)

 

 

STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

 1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
 2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
 3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
 4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami

 

CELE PODEJMOWANYCH DZIAŁAŃ:

 • poznawanie siebie, śledzenie przebiegu swojego rozwoju, identyfikowanie, rozwiązywanie problemów zdrowotnych,
 • zrozumienie, czym jest zdrowie, od czego zależy i jak należy o nie dbać,
 • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,
 • wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości,
 • rozwijanie umiejętności osobistych i społecznych sprzyjających dobremu samopoczuciu i pozytywnej adaptacji do zadań i wyzwań codziennego życia,
 • przygotowanie się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej

 

PODSTAWOWE ZADANIA:

 • propagowanie zdrowego stylu życia;
 • dbałość o środowisko fizyczne szkoły;
 • wychowanie ucznia, który radzi sobie z problemami, nawiązuje pozytywne relacje z otoczeniem, akceptuje samego siebie;
 • uświadamianie uczniom, rodzicom i nauczycielom zagrożeń związanych z zachowaniem ryzykownym;
 • współpraca z instytucjami wspierającymi działalność profilaktyczną (policja, straż miejska,
 • poradnia psychologiczno-pedagogiczna, stacja Sanepid, Sąd rejonowy, przychodnie);
 • wspieranie rodziców w zakresie poszerzania ich wiedzy na temat profilaktyki prozdrowotnej;
 • tworzenie nawyków prozdrowotnych;

 

DOKUMENTY SZPZ

CZĘŚĆ WSTĘPNA PLANOWANIA

PLAN PRACY SZPZ

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ PROZDROWOTNYCH

 

SKŁAD ZESPOŁU:

 • Anna Jachowska – Dyrektor
 • Katarzyna Pobutkiewicz – Koordynator
  (tel. Kontaktowy: 503-355-393)
 • Alicja Rudomino-Łyżwa
 • Alicja Wajner- Riebandt
 • Katarzyna Sobczak
 • Marzena Brzuziewska
 • Marlena Tomaszewska
 • Agnieszka Migga
 • Anna Czapp
 • Celestyna Uzarewicz
 • Agnieszka Czechowska-Riemer – licencjonowana pielęgniarka

 

AKTUALNOŚCI ze SZPZ

Dzień winogrona w świetlicy szkolnej:)

Dzień winogrona w świetlicy szkolnej:)

Dzień winogrona 🙂 Dnia 12.04.2021r. w świetlicy szkolnej odbył się ,,Dzień winogrona".Dzieci wykonywały plakaty, gazetki oraz czytaliśmy ciekawostki na temat tych owoców.

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne - Batony Fit Dnia 30.03.2021r odbyły się w naszej szkole kolejne warsztaty kulinarne.Tym razem robiliśmy pyszne i zdrowe batoniki fit.SAMO ZDROWIE!!! MNIAM

Dzień pomidorków koktajlowych w świetlicy szkolnej.

Dzień pomidorków koktajlowych w świetlicy szkolnej.

Dzień pomidorków koktajlowych. Dnia 19.03.2021r. w świetlicy szkolnej odbył się Dzień pomidorków koktajlowych. Tego dnia robiliśmy plakaty, dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek na temat wartości odżywczej pomidorków.

Wyniki konkursu plastycznego “Dziecięcy portret emocji”:)

Wyniki konkursu plastycznego “Dziecięcy portret emocji”:)

Wyniki konkursu plastycznego "Dziecięcy portret emocji" ROZSTRZYGNIĘTY!!! Z ogromną przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny "Dziecięcy portret emocji" został rozstrzygnięty.Laureatami konkursu zostali:I miejsce Jagoda StankiewiczII miejsce Nadia StefanIII...

Świetlica pomaga w akcji ,,Zrób kanapkę na dokładkę”!!!

Świetlica pomaga w akcji ,,Zrób kanapkę na dokładkę”!!!

Świetlica pomaga w akcji- ,,Zrób kanapkę  na dokładkę". Świetlica szkolna włączyła się do akcji charytatywnej dla osób w kryzysie bezdomności. Dzieci wraz z wychowawcami zrobili pyszne i zdrowe kanapki, które zostały przekazane do portierni i odebrane przez...

Dzień banana

Dzień banana

Dzień banana Dnia 19.02.2021r. w świetlicy szkolnej odbył się Dzień banana. Tego dnia dzieci poznawały wartość odżywczą tego owocu, ciekawostki o odmianach bananów, robiły gazetki i plakaty. Następnie prezentowały kolegom i koleżankom swoje...

Warsztaty kulinarne- sałatki warzywne

Warsztaty kulinarne- sałatki warzywne

Warsztaty kulinarne- sałatki warzywne Dnia 08.02.2021r. w stołówce szkolnej odbyły się warsztaty kulinarne. Wspólnie z dziećmi przygotowywałyśmy sałatki warzywne. Dziękujemy serdecznie dzieciom za zaangażowanie i rodzicom za zaopatrzenie dzieci w maseczki i...

“Zdrowo, kolorowo, bezstresowo”.

“Zdrowo, kolorowo, bezstresowo”.

"ZDROWO, KOLOROWO, BEZSTRESOWO" W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego odbyły się w naszej szkole zajęcia prozdrowotne. ZDROWO, KOLOROWO, BEZSTRESOWO - to zajęcia skierowane dla uczniów klas I-III. Wychowankowie świetlicy wzięli udział w następujących...