Zaznacz stronę

Dlaczego morze jest słone?

Jak głosi pewna legenda na dnie morza spoczywa czarodziejski młynek. Pracuje dzień i noc nieustannie wytwarzając sól, przez co nasze Morze Bałtyckie stało się słone. A jak tłumaczą zasolenie wody naukowcy? Już starożytni wiedzieli, że woda morska jest słona i nie nadaje się do picia.  Okazuje się , że źródłem zasolenia jest gleba i skały. Przesączając się przez nie, woda deszczowa rozpuszcza niewielkie ilości substancji mineralnych, a potem strumieniami i rzekami niesie je do morza. Sole pozostają w morzu, gdyż odparowuje z niego tylko woda. Dodatkowo, jeżeli do morza nie dopływa dużo rzek ani nie padają tam deszcze, to również z tego powodu woda będzie bardziej słona. O tym właśnie uczniowie klasy 2A dowiedzieli się na lekcji w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku. Podczas warsztatów uczniowie wykonali szereg doświadczeń, które pozwoliły lepiej poznać wodę i sól oraz odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego morze jest słone?”. Nagrodą za odnaleziona odpowiedź była wspaniała zabawa na wystawie interaktywnej. 

Legendę o czarodziejskim młynku z Wieliczki znajdziecie w książce Legendy polskie Wandy Chotomskiej.