Zaznacz stronę

PODZIĘKOWANIE +  akcje proponowane w ramach Szkolnego Koła Caritas

Szanowni Państwo,
 
serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w działania, akcje, inicjatywy w ramach Szkolnego Koła Caritas działającego przy naszej szkole w I semestrze roku szkolnego 2020/2021. 🙂
 

Szkolne Koło Caritas zajmuje się w szkole oraz poza nią szeroko rozumianym wolontariatem. Współpracujemy z różnymi organizacjami pozarządowymi. Wspieramy osoby starsze, chore, osoby w kryzysie bezdomności oraz inne osoby potrzebujące na terenie naszej szkoły, jeśli zaszłaby taka potrzeba oraz poza nią. W działalność koła angażują się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Chciałabym przekazać informacje o planowanych akcjach w II semestrze. Serdecznie zapraszam do dalszej współpracy! 🙂
 
1) “Zrób kanapkę na dokładkę”
(podczas nauczania stacjonarnego, klasy I-III, chętni z klas starszych, jeśli mają możliwość)
 
Akcja polega na tym, że w każdy wtorek poza kanapką dla siebie przynosimy kanapkę dla osoby w kryzysie bezdomności i zostawiamy ją na portierni szkoły. Aktualnie w akcji biorą udział bardziej klasy I-III, ale też pojedynczy uczniowie z klas starszych.
Kanapki tego samego dnia są odbierane przez wolontariuszy z inicjatywy “Zupa Niepokalanej”, która w każdy wtorek o godz. 16:30 częstuje ciepłą zupą oraz rozdaje kanapki osobom w kryzysie bezdomności przy parafii Redemptorystów w Gdyni.
 
2) Zbiórka rzeczy dla osób w kryzysie bezdomności organizowana przez klasę 8b  
(luty 2021)
 
W konsultacji z organizatorami inicjatywy “Zupa Niepokalanej” ustaliliśmy konkretne potrzeby dla osób w kryzysie bezdomności.
 
Zbieramy:
  • konserwy; 
  • czapki zimowe;
  • rękawiczki;
  • skarpety; 
  • męskie ubrania; 
  • koce; 
  • kołdry 
Myślimy, żeby co jakiś czas organizować podobne zbiórki. Zazwyczaj dana klasa odpowiada za zorganizowanie zbiórki. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami “Zupy Niepokalanej”. Potrzeby są zawsze, tylko się zmieniają.
 
3) KOPERTY ŻYCIA 
(jak najszybciej)
 

Możemy dostać koperty życia. Koperta życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają lekarze i pracownicy pogotowia ratunkowego. 

Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych i polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Pakiet z takimi informacjami powinien być przechowywany w lodówce, czyli miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne. 

Mogą Państwo zrobić rozeznanie w swoim otoczeniu czy macie może samotne osoby starsze, do których warto by dotrzeć z tą akcją. 

Jeśli w wyniku Państwa działań z kopertami, okaże się, że senior w Państwa dzielnicy, parafii potrzebowałby wsparcia wolontariusza domowego, to w Caritas Gdańskiej rozwijamy taką formę wolontariatu i można by było takiego seniora zgłosić do wsparcia w ramach wolontariatu domowego. Możemy pomóc w tej kwestii a także możecie o wolontariacie domowym uzyskać więcej informacji pod adresem – https://www.caritas.gda.pl/wolontariatdomowy/ 

4) WIELKI karton POSTNY

Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną zapraszamy Państwa do udziału w zbiórce. Akcja odbywać się będzie pod nazwą WIELKI karton POSTNY i będzie polegała na zbiórce artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia (konserw mięsnych, rybnych, owocowych, oleju, makaronu, ryżu, cukru, mąki, dżemu, kawy, herbaty itp.) do kartonu wystawionego w szkole. Z zebranych w ten sposób produktów wolontariusze przygotują paczki, które przekażą osobom potrzebującym przed świętami Wielkanocnymi. Akcja prowadzona będzie przez jeden tydzień Wielkiego Postu – w dniach 15-19.03.2021.

 

5) Serce z dobrą myślą 
(marzec/kwiecień)

Akcja polega na przygotowaniu kartek z życzeniami, cytatem, pozytywną myślą, czymś miłym co będziemy mogli przekazać seniorom lub osobom w kryzysie bezdomności. 

Przykładowa propozycja kartki (ciekawa jest): 

 

6) Samopomoc online 
(chętni uczniowie, cały rok szkolny)

W różnych klasach są uczniowie, którzy uczą się dobrze i potrafią, chcą dzielić się tą wiedzą z innymi. Są też dzieci, które mają trudności w nauce, ale są dobre w innych rzeczach. Jeśli byłyby osoby, które chciałaby pomóc w nauce młodszym uczniom albo ktoś z uczniów potrzebowałby pomocy z danego przedmiotu zapraszam do kontaktu.

 

7) Podziel się z innymi… tym co w Tobie dobre.
(chętni uczniowie, cały rok szkolny)

Dzieci, młodzież mają różne talenty, umiejętności. Może obserwują Państwo u swoich dzieci pasje, umiejętności, którymi mogliby podzielić się z innymi np. poprzez nagranie filmiku, który można by umieścić na stronie szkoły, fanpage Szkolnego Koła Caritas.

Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek sugestie, propozycje, które moglibyśmy podjąć jako Szkolne Koło Caritas serdecznie zapraszam do kontaktu – a.kasperek@sp21gdynia.pl

Z całego serca dziękuję za Państwa dotychczasowe otwarte serce, zaangażowanie i współpracę! ❤️

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony szkoły – https://sp21gdynia.pl/ i facebooka Szkolnego Koła Caritas – https://www.facebook.com/SKCprzySP21wGdyni, gdzie także umieszczamy aktualne informacje o proponowanych akcjach. 
W ciągu roku w niektóre akcje angażujemy się spontanicznie w zależności od potrzeb, dlatego też prosimy o obserwowanie na bieżąco podejmowanych działań.

Pozdrawiam serdecznie

Anna Kasperek
opiekun Szkolnego Koła Caritas przy SP21 w Gdyni