Zaznacz stronę

Szlakiem gdyńskich pomników 2A i 3A

Dnia 13 czerwca uczniowie kl. 2A i 3A wyruszyli na wycieczkę szlakiem gdyńskich pomników na terenie Śródmieścia Gdyni.  Pomniki gdyńskie upamiętniają głównie ludzi związanych z miastem, jak i odzwierciedlają morski charakter miasta. Na naszym szlaku znalazły się m.in. Domek Abrahama, Monument Gdynianom Wysiedlonym, Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego i Stefana Żeromskiego, a także Pomnik gen. Mariusza Zaruskiego i  Leonida Teligi, który opłynął kulę ziemską na jachcie „Opty”. Kierując się na plażę Śródmieście mijaliśmy Pomnik Żagle, Dar Pomorza i ORP Błyskawica. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Placu Kaszubskim, gdzie znajduje się pomnik Antoniego Abrahama – zasłużonego działacza społecznego i narodowego, obrońcy polskości Pomorza. Przewodnikiem naszej wyprawy była Pani Alicja Rudomino-Łyżwa, która opowiedziała dzieciom o ludziach, którzy tworzyli historię naszego miasta i faktach dot. powstania nazw  ulic i budynków,  dzieląc się przy tym własnymi wspomnieniami.