Zaznacz stronę

Witajcie Kochani!
W tym tygodniu polecamy coś dla młodszych i starszych. Dla tych, którzy lubią zwierzęta i dla spragnionych sensacji. Jednym słowem dla każdego coś dobrego.

                Zaczniemy od Zużki D.Zołzik. Na D. zaczyna się imię Danuta. Tylko, że imię Danuta wcale się jej nie podoba. Wystarczy więc samo D. Nasza bohaterka ma 7 lat i przeżywa wiele przygód,
o których możecie dowiedzieć się z książek pani Barbary Park.

                                      

W książce „Zuźka D. Zołzik chlapie ozorem” dziewczynka zostaje zaproszona na nocowanie w bogatym domu babci Lucynki. Bardzo się cieszy, że pozna dom babci swojej przyjaciółki bogaczki. Jednak Lucynka wszystko traktuje jak świętość i nikomu nie pozwala niczego dotykać. Ani Zuźce, ani Grecie. Czy dzień i noc odwiedzin u swojej przyjaciółki Zuźka powinna potraktować za zmarnowane? A może nocowanka u Lucynki może być całkiem fajna i Zuzia będzie mogła mieć dobre wspomnienie z tej imprezy? Przekonajcie się sami.

Kolejną pozycją, którą chcielibyśmy Wam przybliżyć są przygody Ferdynanda Wspaniałego. Kiedy na kanapie wyleguje się zwykły pies, przychodzą mu do głowy bardzo zwykłe myśli. „Dlaczego ta pchła nie daje mi spokoju?” albo „Ciekawe kiedy wyprowadzą mnie na spacer?”. Gdy jednak na kanapie leży ktoś taki jak Ferdynand, jego myśli są niezwykłe i odważne. „A gdyby tak stanąć na własnych nogach? Tylko dwóch? Pójść tam, gdzie nikt nie zawoła: Do nogi!”. Niemożliwe, powiecie? Nie dla Ferdynanda! Więc wstaje i…
Zresztą przekonajcie się sami, czytając tę zabawną książkę Ludwika Jerzego Kerna, o psie, który marzy, by zostać człowiekiem. Swoje marzenia spełnia we śnie. Staje wtedy na dwóch łapach, zakłada ubranie i w tym ubraniu przemierza miasto.

 

                     

W drugiej części, pt.„Zbudź się Ferdynandzie” dowiecie się o tym jak Ferdynand: staje przed sądem, szuka pracy w cyrku, żeby zarobić na zapłacenie grzywny – świadkiem jest Kaczor Donald. Zostaje generałem, poszukuje utraconych guzików do munduru i nie chce mu się przyjmować defilady; bierze udział w polowaniu na zające, ma złotą trąbkę, pilnuje bigosu myśliwskiego i nie używa strzelby; stara się o pożyczkę w banku na zakup wymarzonego parasola, odwiedza hodowcę parasoli i zamierza chodzić po deszczu całymi godzinami.

 

„Konie i kucyki” – autor: Martina Gorgas
Dla miłośników zwierząt polecamy książkę, z której dowiesz się wszystkiego o koniach, kucykach i jeździe konnej. Obecnie znanych jest blisko 200 ras koni i kucyków. Różnią się one budową i ciężarem ciała, wysokością, zachowaniem i temperamentem. Większość hodowanych jest jako konie wyścigowe lub rekreacyjne. Piękne zdjęcia i zawarte w niej ciekawostki umilą czas niejednemu fanowi jazdy konnej.

Starszym czytelnikom polecamy natomiast, serię książek przygodowo-sensacyjnych – Ulica strachu – autorstwa R. L. Stine.

                                        

Akcja tych książek toczy się w niezwykłych miejscach: tajemniczym hotelu na prywatnej wyspie, wytwornym, ale pustym w pełni sezonu; dziwnym domu w górach, domu, w którym czai się zbrodnia, itd. Bohaterami przygód są młode dziewczyny i chłopcy, połączeni więzami miłości, przyjaźni lub nienawiści. Autor tych książek – a napisał ich kilkadziesiąt i znajdują się one na czołowych miejscach amerykańskich list rankingowych – jest równym Hitchcockowi mistrzem w stopniowaniu napięcia. Każdy rozdział kończy się znakiem zapytania, zmuszającym do odwrócenia strony, by przeczytać, co stanie się dalej…
W naszej bibliotece znajdują się między innymi takie tytuły: „Niebezpieczny wielbiciel”, „Idealna dziewczyna”, „Co usłyszała Holly”, „Cicha noc” i inne.

 

Na koniec dla miłośników fantastyki „Osobliwy dom pani Peregrine”- autor: Ransom Riggs

16-letni Jacob Portman jedzie do Walii, aby poznać prawdę o przeszłości swojego dziadka po tym, jak mężczyzna zostaje zamordowany przez coś, co Jacob uważa za postać z wyobraźni. Jednak odkrywa, że bajki które opowiadał mu dziadek w dzieciństwie, są prawdą. Poznaje przyjaciół dziadka, którzy przez ostatnie 70 lat żyli w zapętlonym dniu z 1940r, przez co nie postarzeli się. Powoli poznaje prawdę o dziadku oraz o sobie, odkrywa swój rzadki dar oraz dowiaduje się o całym świecie „osobliwych”.