Zaznacz stronę

Dzisiaj w Czytadłach dla każdego… polecamy Wam książki jednej autorki, pani Katarzyny Ryrych. Pani Katarzyna jest polską pisarką, poetką, nauczycielką i jednocześnie malarką. Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem wierszy „Zapiski pewnej hipiski”. Prócz twórczości poważnej, zajmuje się także pisaniem książek dla dzieci. Jej opowiadanie „Siedem sowich piór zostało nominowane w 2008 roku do nagrody „Książka roku”.

            W naszej bibliotece czeka na Was sześć ciekawych książek jej autorstwa, przeznaczonych zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Pierwsza z nich, to „Łopianowe pole” W tej książce znajdziecie świat pełen codziennych cudów życzliwości, bezinteresowności, wzajemnej pomocy. Cudowna starsza pani (może czarownica
o złotym sercu?), która spełnia marzenia dzieci z domu dziecka i z ubogiej dzielnicy. Krecia – niewidoma dziewczynka, której „palce mają oczy”, skoro potrafi nimi czytać książki i czyta nawet więcej niż inni. Brudny Harry Potter oraz jego niezwykła mama, która ─ sama bez pieniędzy na życie ─ wciąż ratuje rośliny. Wreszcie dr A. Kula (wcale nie wampir!) i drzewko szczęścia z listkami rosnącymi pod wpływem szczęścia ludzi i zwierząt. W 2011 roku, książka  otrzymała
wyróżnienie w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

 

„List od…” to kolejna ciekawa pozycja nie tylko dla młodszych czytelników. Zbuntowany, dowcipny, rozdający niekonwencjonalne prezenty. W skórzanej kurtce i motocyklowych butach.
Z wielkim sercem i kontem na Facebooku. Mikołaj XXI wieku. Kiedy pojawi się w życiu Linusa, pobyt w szpitalu zamieni się w wielką przygodę…

            Niezwykła opowieść o tym, że nie wszystkie życzenia powinny zostać spełnione, że czasami to, co uważamy za dobre, obraca się przeciwko nam i że od „mieć” ważniejsze jest „być”. O tym, że obdarowywanie sprawia o wiele większą przyjemność niż otrzymywanie,
i o tym, że każdy z nas może zostać Mikołajem… choćby i zaczynał od pomocnika, tak jak to przytrafiło się pewnemu dwunastolatkowi.

 

Tym razem coś dla nastoletnich czytelników.
„Tylko dla twoich oczu” – Koniec XVI wieku. Gdzieś w Polsce ojciec dwunastoletniego Jakuba przegrywa w kości kalekiego syna z wędrownym kuglarzem. Mistrz Avius – nowy opiekun chłopca, odkrywa w nim niezwykłą ciekawość świata i żądzę wiedzy. Uczy go wszystkiego, począwszy od sztuki czytania i pisania, aż do zrozumienia mechanizmów władzy, rządzących tym światem.
Avius jest nie tylko kuglarzem. To członek tajnego stowarzyszenia, legitymujący się tajemniczym medalionem 007. Wypełnia sekretne misje na zlecenie możnych tego świata. Jakub pod okiem mistrza zdobywa wiedzę i doświadczenie, które w znacznym stopniu pozwalają mu uwolnić się od kalectwa. Odtąd będzie mu jednak towarzyszyło śmiertelne niebezpieczeństwo – wiedza, jaką zdobywa, ma swoją cenę…

           Powieść Katarzyny Ryrych prowadzi czytelnika przez mroczne zaułki Krakowa i Pragi. Zaskakujące zwroty akcji i realistyczny koloryt tamtych czasów powodują, że trudno oderwać
się od lektury.

„Król” – książka również dla nastolatków.
Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym
w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w „Brooklynie”, jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu – o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli. Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna – bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku. Jest to powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach
i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.

 

„O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” – Tytuł może trochę przydługi, ale niektórzy nawet takie lubią. A zawartość – niezwykła. Oto historia dwóch braci opowiedziana przez młodszego z nich. Piotrek dotąd był po prostu Bratkiem, młodszym bratem swojego brata. To Stefan, unieruchomiony w łóżku przez tajemniczą chorobę, nauczył go wszystkiego, odkrył przed nim świat. Ale teraz coś się zmienia. Bratek zaczyna mieć tajemnice, własne bójki w szkole i przyjaciół. Już nie jest Bratkiem – staje się Piotrkiem. Kimś ważnym, samodzielnie myślącym, niezależnym od mamy i brata. Zadziwiająca jest ta zmiana i… naprawdę wspaniała!
Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Została nagrodzona w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Na koniec polecamy książkę, pt. „Wilczek”. Dzięki niej dowiemy się, jak żyło się w naszym kraju nie tak dawno temu. A dokładnie na początku lat osiemdziesiątych, gdy w Polsce ogłoszono stan wojenny. Pewnie nie raz słyszeliście o tym, że tego dnia nie było w telewizji Teleranka, a wszystkie sklepy szybko opustoszały. Pewnie Wam się obiło o uszy coś na temat żywności na kartki i takie tam.
Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie Wilczkiem (od piosenki „Obława” Jacka Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy „Teleranka”, na który
z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa. Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u babci i dziadka. Na ulicach pojawią się Szarzy Rycerze i ich niewielkie piecyki, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi. Ale Wilczek nie boi się ani gryzącego dymu ani nawet samego Wrona.

                  Mamy nadzieję, że któraś z tych pozycji Was zaciekawi i zajrzycie do szkolnej biblioteki.

A może ktoś z Was chciałby się podzielić z nami interesującą książką? Może czytaliście ostatnio coś, co Wam się bardzo podobało, co wywarło na Was ogromne wrażenie? Jeśli tak piszcie śmiało na adres: biblioteka@sp21gdynia.pl 

                 Najciekawsze recenzje chętnie zamieścimy na naszej stronie internetowej.

 

Pozdrawiamy,
Panie bibliotekarki