Jeżeli zaobserwują Państwo jakiekolwiek niepokojące symptomy u swoich dzieci w tym okresie można skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.
Pamiętaj, że dla nas, dorosłych, wojna ma wiele okrutnych skojarzeń. Nie serwuj tego dziecku.
WIDZĘ ROZUMIEM DZIAŁAM
- Projekt „Kręgi na Wodzie. Widzę-Rozumiem-Działam”, kontakt do koordynatorek Anna Andrzejewska-Cioch tel. 789 294 073 oraz Barbara Szymoniak-Wawrzyk tel. 789 294 093
- Grupy wsparcia – Dedykowana rodzinom przeżywającym śmierć samobójczą osób bliskich – spotkania odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00. I dedykowana bliskim osób, które podjęły próbę samobójczą – w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 18.00. Oba spotkania odbywają się w Centrum Aktywności Rodziny przy ul. Świętojańskiej 1.
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Biskupa Dominika 25, 81-402 Gdynia tel. 58 622 22 22
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Grabowo 2, 81-256 Gdynia, tel. 58 782 01 24
- Ogólnopolski Telefon Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, tel. 116 111 www.116111.pl
- Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny, ul. Świętojańska 1, 81-334 Gdynia, tel. 620 00 64
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, www.brpd.gov.pl tel. 800 12 12 12. Telefon jest anonimowy i bezpłatny. Psycholodzy i prawnicy z Telefonu Zaufania udzielają pomocy dzieciom i młodzieży. Pod numer mogą również dzwonić osoby dorosłe.
- Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego https://liniawsparcia.pl tel. 800 70 2222 Linia Wsparcia działa całodobowo i bezpłatnie. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Telefonicznie i mailowo pomagają również specjaliści: psychiatrzy, prawnicy i pracownicy socjalni
- Kryzysowy Telefon Zaufania www.psychologia.edu.pl/116123.html tel. 116 123 Pomoc psychologiczna dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnosprawnych.
- Linia Wsparcia dla Osób w Żałobie Fundacji NAGLE SAMI www.naglesami.org.pl tel. 800 108 108 Pytania do psychologa: psycholog@naglesami.org.pl Pytania do prawnika: wojciech.glac@naglesami.org.pl
- www.gdyniawspiera.pl – strona internetowa pomagająca znaleźć kontakt do bezpłatnych placówek wsparcia znajdujących się na terenie Gdyni.
- www.coucb.pl – gdyńska strona internetowa oferująca wsparcie dzieciom i młodzieży. bezpłatny telefon całodobowy 585 00 88 85 i livechat dla Młodzieży
- Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA 22 484 88 01 lub Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 654 40 41 – www.stopdepresji.pl
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji 22 594 91 00 (czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00)
- Telefon dla Rodziców i Nauczycieli 800 100 100 (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-15.00) lub online www.800100100.pl
- Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji – www.depresja.org
- Forum Przeciw Depresji / portal społecznościowy www.forumprzeciwdepresji.pl
UZALEŻNIENIE OD MEDIÓW EKRANOWYCH
-
spędza dużo czasu korzystając z mediów ekranowych
-
zaniedbuje swoje obowiązki
-
reaguje emocjonalnie przy próbie wprowadzenia zasad w korzystaniu z urządzeń cyfrowych,
skorzystaj z pomocy specjalisty ds. profilaktyki uzależnień.
UZALEŻNIENIA OD SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH
JEŚLI TWOJE DZIECKO:
-
wróciło pod wpływem alkoholu/marihuany/innych substancji psychoaktywnych
-
popala papierosy
-
zaniedbuje swoje obowiązki
-
unika rozmów
-
bywa drażliwe, zamknięte w sobie, ma zmienne nastroje
skorzystaj z pomocy specjalisty ds. profilaktyki uzależnień.
FRED GOES NET
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni ogłasza nabór do grup terapeutycznych dla młodzieży (mieszkańców Gdyni).
Aktualne prowadzony jest nabór dla dwóch grup wiekowych
1) I grupa 13-16 lat
2) II grupa 16-20 lat
Udział w grupach terapeutycznych jest bezpłatny,
Celem grupy jest rozwój umiejętności społecznych; poszerzanie umiejętności współpracy w grupie, komunikacji, stawiania granic; budowanie i rozwijanie satysfakcjonujących relacji rówieśniczych; poszerzanie świadomości w obszarze zasobów i ograniczeń w kontakcie z innymi ludźmi, radzenie sobie z emocjami, budowanie poczucia własnej wartości; rozwiązywanie trudności osobistych przy wsparciu ze strony rówieśników i terapeutów.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji, czasu trwania i miejsca spotkań pod numerem telefonu 58 6630335.
4 PRZYCZYNY DEPRESJI
Jak Odzyskać SIEBIE i Utracone Więzi? – Johann Hari
Z wielu badań wiemy, jak duże spustoszenie w psychice i rozwoju emocjonalnym dzieci powoduje nieograniczony dostęp do Internetu i świata wirtualnego za pośrednictwem smartfonów, tabletów i komputerów, które są tak popularnym prezentem.
Rodzice i krewni są często nieświadomi tych zagrożeń. Urządzenia te, wprowadzone w świat dziecka bez zasad i wsparcia ze strony dorosłych – otwierają dzieciom dostęp do świata pełnego chamstwa, hazardu, gier komputerowych, pornografii, przemocy i kolejnych uzależnień dewastujących nieodwracalnie psychikę i mózg młodego człowieka.
Broszura „Dzieci w wirtualnej sieci”, adresowana do rodziców dzieci w wieku 7-9 lat, ukazuje wspomniane zagrożenia oraz wyposaża rodziców w niezbędną wiedzę i rozwiązania pomocne w wychowaniu oraz uczenia właściwego korzystania z urządzeń elektronicznych.
Jeśli Twoje dziecko ma od 6 do 12 lat i niepokoi Cię, że spędza za dużo czasu korzystając z mediów ekranowych, zaniedbuje swoje obowiązki i reaguje emocjonalnie przy próbie wprowadzenia zasad w korzystaniu z urządzeń cyfrowych – zadzwoń do nas i umów się na konsultacje ze specjalistą.
WYCHOWANIE DZIECI – 10 porad psychologa
Od 1 kwietnia 2021 ruszyły poradnie środowiskowej opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w szpitalach marszałkowskich, w których od 1 kwietnia psychologowie i psychiatrzy świadczą pomoc dzieciom i młodzieży z różnymi problemami psychicznymi. Chodzi szczególnie o takie, które nasiliły się m.in. w związku z trwającą od ponad roku pandemią i ograniczeniem kontaktów społecznych. Główne założenia opieki środowiskowej to wsparcie w domu pacjenta, współpraca z rodziną i hospitalizacja tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Z pomocy mogą korzystać dzieci poniżej 7. r. ż., dzieci i młodzież szkolna oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych do ukończenia 21 lat.
FUNDACJA PEGAZ.la
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 12 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności na bezpłatną ciągłą rehabilitację w naszych placówkach w Gdyni i Gdańsku oraz zajęcia dodatkowe:
- trening uwagi słuchowej
- terapia integracji sensorycznej
- trening Biofeedback
- terapia polisensoryczna w sali doświadczania świata
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 730-960-690
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 w Gdyni
ul. Płk. Dąbka, 81-155 Gdynia
tel/fax. 58 625 35 02
e-mail: sekretariat@ppp3.edu.gdynia.pl
http://ppp3.edu.gdynia.pl
Poradnia udziela bezpłatnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom szkół i placówek edukacyjnych
znajdujących się na terenie działania poradni: Babie Doły, Obłuże, Oksywie, Działki Leśne, Kamienna Góra, Gdynia Śródmieście
oraz ich rodzicom i nauczycielom.
Szczegółowe informacje oraz wnioski do pobrania na stronie poradni.
Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna nr 3 prowadzi diagnostyczne badania:
* psychologiczne;
* pedagogiczne, w tym specyficznych trudności w nauce matematyki (dyskalkulia)
* logopedyczne;
* lekarskie dla uczniów, którzy w związku z problemami zdrowotnymi mają ograniczone możliwości wyboru zawodu;
Poradnia prowadzi konsultacje dla dzieci, młodzieży i rodziców w sprawie:
- trudności w nauce;
- specyficznych trudności w nauce pisania i czytania;
- trudności wychowawczych;
- zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD);
- rodziców dzieci do 3 roku życia z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi;
- zaburzeń zachowania;
- osób zagrożonych próbą samobójczą.